الو مشاوره

راهنمای تلفنی و تحصیلی

الو مشاوره

راهنمای تلفنی و تحصیلی

برای اطلاع از تمام موارد مرتبط با آزمون های دانشگاه های سراسری ، آزاد ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، پیام نور ، مدارس تیزهوشان نمونه دولتی و ... می توانید به سایت الو مشاوره مراجعه نمایید.

 • ۰
 • ۰

سایت انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سایت انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل

 

پس از آنکه داوطلبان کنکور سراسری، آزمون خود را پشت سر گذاشتند نوبت آن می رسد که منتظر بمانند تا نتایج اولیه آزمون منتشر شود چرا که با منتشر شدن نتایج از طریق سایت رسمی سازمان سنجش تکلیف کلیه داوطلبان مشخص خواهد شد آن هایی که از نتیجه  آزمون خود راضی نباشند شروع به برنامه ریزی برای برای کنکور سال آینده خواهند کرد اما آن هایی که نتیجه مورد نظر را کسب کنند و مجاز به انتخاب رشته شوندبا مطالعه ی کامل دفترچه و انتخاب اولویت های خود دست به انتخاب رشته می زنند و منتظر نتایج نهایی می مانند. در این مقاله قصد داریم به معرفی فرایند انتخاب رشته و سایت انتخاب رشته  کنکور سراسری ۹۸ بپردازیم.

توضیحات مندرج در کارنامه کنکور سراسری ۹۸

زمانی که کارنامه اولیه آزمون سراسری از طریق سازمان سنجش منتشر شود به علت اینکه اکثر داوطلبان کنکور برای بار اول در این آزمون شرکت کرده اند آشنایی کامل با این کارنامه را ندارند و ممکن است سوالاتی برای هریک از آن ها در ذهن شان بوجود بیاید به همین خاطر باید بگوییم که اطلاعات مندرج در کارنامه شامل اطلاعات فردی ، معدل شما ، میزان تاثیر سوابق تحصیلی مثبت و میزان تاثیر سوابق تحصیلی قطعی ، درصد های شما در هر درس و رتبه و تراز ( نمره کل ) شما در کنکور سراسری ۹۸ است. با بررسی های اولیه می توانید متوجه شوید که رتبه و تراز شما همان چیزی بوده که در آزمون براساس پاسخ به تعداد سوالات به دست آورده اید در صورتی که داوطلبی اعتراضی به کارنامه خود داشته باشد می تواند از طریق ارسال در خواست اینترنتی به سازمان سنجش اعتراض خود را مطرح و پاسخ اعتراض خود را دریافت کند. اما به طور کلی تقریبا تمامی داوطلبان نتیجه آزمون را همان نتیجه عملکردشان در آزمون می دانند.

به دلیل اینکه چند سالی است که آزمون آزاد و سراسری ادغام شده و برای هردو یک آزمون برگزار می شود نتایج اولیه ی آن ها نیز در یک کارنامه ذکر و تحت عنوان نتایج اولیه برروی سایت رسمی سازمان سنجش منتشر می شود و برای دانشگاه آزاد کارنامه جداگانه ای نداریم و داوطلب برای آگاهی از وضعیت مجاز بودن خود باید به همان سایت رسمی سازمان سنجش رجوع کند.درصورتی که فردی  مجاز به انتخاب رشته  دانشگاه آزاد شده باشد می تواند با دریافت کد دسترسی که در انتهای کارنامه ذکر شده است و با مراجعه به سایت دانشگاه آزاد فرایند انتخاب رشته ی خود را انجام دهد.

سایت انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

کسانی که با مشاهده کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب رشته شده باشند می توانند با مراجعه به سایت رسمی سازمان سنجش فرایند انتخاب رشته خود را انجام دهند(ثبت انتخاب ها هیچ هزینه ای برای داوطلب ندارد). هر داوطلب مجاز به انتخاب حداکثر ۱۵۰ کد رشته محل از بین رشته محل های مربوط به گروه آزمایشی ثبت نامی خود می باشد که این عدد قابل توجهی برای انتخاب است و داوطلب می تواند با خیال آسوده تمام اولویت های خود را انتخاب کند و نگران انتخاب نکردن کدرشته-محلی در دفترچه نباشد.

زمان و نحوه ی  انتخاب رشته کنکور سراسری

طبق تاریخ انتخاب رشته در سال گذشته پیش بینی ما این است که امسال نیز در همان زمان یعنی در نیمه دوم مرداد می باشد و داوطلبان پس از مطالعه کامل دفترچه به مدت ۱۰ روز فرصت دارند که انتخاب های خود را در سایت رسمی سازمان سنجش به ثبت برسانند.که مراحل این فرایند به ترتیب زیر می باشد:

 • دانلود دفترچه انتخاب رشته از سایت سازمان سنجش و مطالعه ی کامل آن
 • انتخاب کدرشته های مورد علاقه از دفترچه و یادداشت نمودن آن ها
 • تکمیل فرم پیش نویس موجود در انتهای دفترچه
 •  ورود به سایت رسمی سامان سنجش و کلیک کردن برروی لینک انتخاب رشته ی کنکور سراسری
 • ثبت انتخاب های خود در فر م انتخاب رشته و سپس روی گزینه ی تائید کلیک کنید
 • گرفتن پرینت فرم انتخاب رشته

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

انتخاب رشته امری مهم برای داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری است به همین خاطر باید در انجام آن حساسیت زیادی را به خرج دهید این انتخاب رشته باید از فاکتورهایی برخوردار باشد تا یک انتخاب رشته کامل را شامل شود.

فاکتورهای مهم در زمینه ی انتخاب رشته:

 • در نظر گرفتن علاقه مندی های داوطلب
 • در نظر گرفتن رتبه و تراز علمی دانشگاه
 • درنظر گرفتن تراز علمی رشته در دانشگاه موردنظر
 • درنظر گرفتن تناسب رتبه و تراز داوطلب با تراز دانشگاه
 • درنظر داشتن بازار کار رشته ی مورد نظر

انواع سهمیه های موثر در انتخاب رشته

 • سهمیه مناطق :شامل سهمیه منطقه۱(مناطق پشرفته)،منطقه ۲ (مناطق نسبتا پیشرفته) ومنطقه ۳(محروم) می باشد
 • سهمیه ۵ درصدی :شامل جانبازان زیر ۲۵% و همسرو فرزندان آنها» ، «همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه درجبهه)می باشد.ظرفیت در نظر گرفته شده برای کسانی که از این سهمیه برخوردارند ۵ درصد در هر کد رشته است.
 • سهمیه ۲۵ درصدی : شامل سهمیه همسر و فرزندان شهدا» ، «آزادگان و همسر و فرزندان آنها» ، «جانبازان ۲۵% و بالاتر و همسر و فرزندان آنها»می باشد.ظرفیت درنظر گرفته شده برای دارندگان این سهمیه در هرکد رشته ۲۵درصد است.
 • سهمیه بهیاری : در رشته  پرستاری از کل ظرفیت موجود ۵ درصد از آن را به داوطلبان دارای دیپلم نظام قدیم با نظام جدید رشته بهیاری که دارای ۳ سال سابقه کاری مرتبط در مراکز درمانی می باشند ، اختصاص دارد که البته فرد برای استفاده از این سهمیه باید بومی آن منطقه باشد ، به عبارت دیگر هر داوطلب فقط می تواند رشته ی پرستاری ارائه شده در استان بومی خود را انتخاب نماید
 • سهمیه کارمندی : ۱۰ درصد از ظرفیت رشته های ارائه شده در دانشگاه شبانه (نوبت دوم) ، به کارمندان رسمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری تعلق دارد که البته این سهمیه مخصوص داوطلبان بومی استان که دارای حداکثر سن ۳۵ سال تمام هستند ، می باشد

            

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سایت انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل

 

 

شما می توانید در قسمت دیدگاه سوالات خود را با مشاوران ما درمیان بگذارید…

 

 

 

منبع:سایت انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

 

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور سراسری - چند نکته طلایی برای انتخاب رشتههزینه انتخاب رشته کنکور سراسری 98زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور ۹۸  -سایت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد - تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران و جانبازان در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ - اشتباه در انتخاب رشته - 

 

 

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی